Bolest hlavy a co byste o ní měli vědět

Bolestí hlavy je několik druhů. Migrénu zná asi každý, bolest může způsobovat i trojklanný nerv nebo může být součástí jiného onemocnění (třeba cévní mozková příhoda). Nejčastějším typem jsou ale tenzní bolesti hlavy. A co že to je? Čtěte dál:

Tenzní bolesti hlavy jsou svíravé nebo tlakové, bolest je často jako takový bolestivý prstenec. Bývají na obou stranách hlavy, jsou mírné nebo střední, a nezhoršují se námahou.

Příčiny

Příčin je velké množství, mezi ty zásadní patří:

Řešení

Obvykle se doporučuje vyhýbat se spouštěčům, což není ale vždy možné. Pro zmírnění stresu můžete využít relaxace, meditace nebo třeba jógová cvičení.

Pokud pracujete hodně na počítači, nezapomeňte chodit do přírody, oči si tam báječně odpočinou. Můžete také vyzkoušet jednoduché cvičení na odpočinutí zraku.

Na uvolnění šíjových svalů můžete využít tenhle jednoduchý cvik. Pokud cítíte, že jeden cvik nestačí, podívejte se na kurz Volná šíje.

A co se dehydratace týká, pokud cítíte během dne žízeň, znamená to, že pijete málo. Zkuste pít tak, abyste žízeň necítili.

První pomoc při bolesti hlavy

A pokud už vás hlava přece jen bolí, zkuste tohle:
Zavřete oko a přes něj lehce položte prsty. Teď se postupně zavřeným okem dívejte do 8 směrů. Když si představíte kompas, tak to bude sever, východ, jih, západ. A severo-vychod, jiho-východ, jiho-západ a severo-západ. V každé poloze oko chvilku prsty přidržte. Buďte na sebe hodní a poslouchejte své tělo, jestli je pro vás tenhle cvik to pravé.