To chce klid a nohy… na zem!

 

Chtělo by to chvilku klidu. Kafe nebo čaj, zavřít oči a nohu přes nohu.

Sedící ženy s nohou přes nohu
Tak to ne!

Přesněji. Kafe ano, čaj ano, zavřít oči ano. Ale nohu přes nohu ne. 

Při sezení s nohou přes nohu se vaše kyčelní klouby dostávají mimo optimální polohu (my fyzioterapeuti tomu říkáme decentrace), a ze svého postavení se vychyluje také páteř. Sedíme více ne jedné straně hýždí nebo chcete-li pánve. Druhá strana je ve zvýšené poloze a dochází ke skoliotickému držení.

Skolióza?!

 

Zobrazení skoliozy
Zjednodušeně řečeno, skolióza nebo skoliotické držení je stav, kdy při pohledu zezadu není páteř rovná, ale je vychýlená do strany.

Na tu se přece dává korzet. Nebo ne? Nebojte se. Na skoliotické držení vám nikdo korzet nedá, je to stav, který se změní v okamžiku, kdy si sednete správně. Ale dochází při něm k nestejnoměrnému zkracování a přetěžování svalů. A to dobře určitě není. (A časem to ke skolióze vést může.)

Leze vám to na nervy?

Mám dělat tohle a nedělat onohle… Ale sezení s nohou přes nohu vám na nervy jít opravdu může. Přesněji, můžete si nervy utlačit, což zjistíte nejčastěji tak, že vás začne brnět noha.  Spolu s nervy si můžete utlačit také cévy a nohy mohou otékat. Ani jedno není nic moc pocit, nehledě na to, že opakovaným utlačováním dochází k poškozování. A v horších případech třeba ke křečovým žilám, stálému brnění nebo zhoršení citlivosti.

Od sezení s nohou přes nohu k bolavým zádům (a ještě níž)

Už víte, že tímto způsobem sezení dojde k nerovnoměrnému zatížení svalů. A přetížení. A to bolí. Ale může začít bolet také oblast kříže nebo horní část hýždí. A odtud se může bolest přenést třeba až do kolene.

Bolí vás v kříži?

To se možná ozývá křížo-kyčelní kloub. Ten je při sezení s nohou přes nohu ve strnulé a decentrované (já vím, už zase) poloze. Spolu s ním trpí i hruškovitý sval a oba společně mohou způsobit bolest přenesenou po ischiatickém nervu. A vy jste jen krok od pohromy známé jako ischias nebo išias. A to je zánět tohoto nervu. A ten bolí. Hodně bolí.

Teď toho už spoustu víte, tak s tím pojďme něco udělat.

1) Dejte obě nohy na zem, celými chodidly.Obrázek, jak dělat ležaté osmičky

2) Dejte kolena mírně od sebe a tělem dělejte malé ležaté osmičky (oběma směry). 3x na jednu a 3x na druhou stranu.

3) Zhoupněte se na hýždích ze strany na stranu.

Máte? Výborně!

Nezapomeňte na to nejdůležitější: nohy na zem!Nohy na zemi

Prosím, mějte na paměti, že informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Článek má informativní charakter. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *