Kam vede karpální tunel?

Probudilo vás v noci brnění prstů? Protřepali jste ruku a spali dál? A stává se vám to častěji?

Je možné, že máte syndrom karpálního tunelu.

Karpální tunel má každý člověk, je to vlastně prostor mezi kostmi zápěstí a silným zápěstním vazem. Tímto prostorem prochází šlachy svalů, cévy a středový nerv (medianus). Ten zajišťuje citlivost všech prstů na ruce kromě malíku a poloviny prsteníčku a také zajišťuje hybnost některých ohýbačů prstů a svalů palce.

 

Pracujete často na počítači?

Přetěžování ruky v nevhodné poloze patří mezi nejčastější příčiny vzniku tohoto syndromu. Ne vždy je to ale takhle jednoduché, příčina může být také v přetížené krční páteři, šíjových svalech nebo v napětí svalů kolem ramenního kloubu.

Necitlivost prstů

Pocit tuposti v prstech po ránu bývá prvním příznakem. Často je následuje mravenčení nebo brnění v noci, později i ve dne. Ztrácí se obratnost, později i svalová síla. Může docházet i k úbytků svalů v oblasti mezi palcem a ostatními prsty ruky. Můžete mít také pocit, že je ruka oteklá (i když otok nemusí být vidět).

Je to ono?

Můžete použít jednoduché testy. Nezapomeňte ale, že jsou pouze orientační! Diagnózu nedělá jeden test, ale vždy souhrn vyšetření. Neurologa navštivte, pokud máte výše uvedené obtíže. Když se objeví brnění při jednom z testů, doporučuji jeho návštěvu neodkládat.

Testy

Ohněte ruku v zápěstí směrem za dlaní, vydržte 60 sekund. Co prsty, brní?

Ohněte ruku v zápěstí směrem za hřbetem ruky. Vydržte 60 sekund. Brní?

Pokud ano, objednejte se co nejdříve na neurologii. Tam vás důkladně vyšetří a případně odešlou na vyšetření zvané EMG (elektromyografie). Toto vyšetření změří rychlost vedení impulzů nervem a stanoví případné místo útlaku.

Do vyšetření:

  • na noc používejte ortézu (vhodnou vám poradí ve zdravotnických potřebách)
  • hlídejte si, aby zápěstí při práci na počítači nebylo ohnuté
  • dělejte pravidelné pauzy, nejpozději po 30 minutách ruce protřepte
  • po dvou hodinách ruce protáhněte (stačí na 20 sekund využít polohy z testů)

Jaká je další léčba?

Po vyšetření vám pravděpodobně doporučí fyzioterapii. I tam vás čeká vyšetření. Jak už víte, obtíže mohou mít příčinu v krční páteři. Fyzioterapeut vám doporučí vhodné cviky. Ruku, zápěstí a případně i šíji vám uvolní. Pravděpodobně využije i některou z tzv. fyzikálních metod: ultrazvuk, magnetoterapii nebo elektroléčbu.

Operace?

Operace se provádí obvykle u středních a těžkých poškození (zjistí se na EMG). Spočívá v uvolnění tlaku na nerv tím, že se protne ten silný zápěstní vaz, který utlačuje nerv.

Závěrem

Syndrom karpálního tunelu je relativně častou obtíží. Je možné s ním zatočit! Čím dříve začnete, tím lépe pro vás. 

Chcete tomuto a dalším problémům předcházet? Přihlaste se do 5denního e-kurzu Volné tělo: Minutovky na židli. Abyste jej mohli využít, stačí zadat váš e-mail, potvrdit odběr v e-mailu, který vám přijde a první cvičení bude na cestě k vám.

 

Prosím, mějte na paměti, že informace uvedené v tomto článku nejsou a nemohou sloužit jako náhrada konzultace s fyzioterapeutem nebo lékařem. Článek má informativní charakter. Ve všech případech týkajících se Vašeho zdraví se poraďte se svým fyzioterapeutem nebo lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *