Jak sedět u počítače

Sezení u počítače má několik, poměrně jednoduchých pravidel.

1) Obě chodidla na zemi

Proč? Protože díky tomu udržíte rovně záda a nebudou se vám přetěžovat. Přetížená záda totiž bolí, a to určitě nechcete. Víc se dozvíte zde. Díky tomu také budete mít kotníky pod koleny. Nebo maximálně na délku chodidla před sebou nebo půl délky chodidla za sebou. Nedosáhnete zároveň na zem a pohodlně na stůl? Pak je řešením podložka pod chodidla.

2) Sed na sedacích hrbolech

Sedací hrboly jsou to tvrdé na hýždích. Sed na nich zabezpečí, že se nebudete hrbit v bedrech. Hrbit v bedrech se nechcete – jednak jsou tím bedra přetěžovaná a potom bolí. A druhým důvodem je, že díky vyhrbení nemůže dobře pracovat bránice a nefunguje potom hluboký stabilizační systém páteře. Jeho správná funkce je jednou z podmínek pro fungování bez bolesti.

3) Vytažení za temenem hlavy

Když se vytáhnete vzhůru za temenem hlavy, za šošolku, tak se vám: bude lépe dýchat, budete sedět rovně a budete méně unaveni. Únava ustoupí díky hlubšímu dechu a svalové aktivitě.

4) Rovná hlava

Souvisí trochu s předchozím bodem. Hlídejte si hlavu, aby byla v prodloužení krku, nepředkláněla se a ani nepředsouvala.


Zaujmout správný sed není těžké. Těžší je se k němu vracet. Zkuste ho zaujmout pokaždé, když si sedáte. Časem to pro vás bude automatické.
Nezapomeňte se také pravidelně protahovat. Jak? Třeba takhle.